מרכז הידע

וידאו ללמידה?

WebAcademix

וידאו ללמידה? בואו נעשה קצת סדר…

סרטוני מרצה, סרטוני סמן, סרטוני מוצר, סליחה על השאלה, סרטוני StepByStep, סרטון תדמית, סרטוני TED, סרטוני מערכת, סרטון עלילתי, סרטון סימולציה, סרטון אינטראקטיבי? יש כל כך הרבה סוגים… והזרוע עוד נטויה.

אז בואו נעצור רגע ונחלק את כל סוגי הסרטונים ל – 3 משפחות עיקריות, כל אחת והמשמעויות שלה:

  1. הראש המדבר – Talking Head – הסרטונים הללו מתבססים על העיקרון הקלאסי של מרצה או פרזנטור העומד מול המצלמה, ומגיש לצופים את התוכן בצורה ישירה. סרטונים אלו נהדרים להדרכה תיאורטית ולהצגת התוכן הלימודי תוך שילוב עזרים גרפיים ו/או ויזואליים.
  2. סרטוני אילוסטרציה – Illustration – הסרטונים הללו נועדו להמחשה מעשית יותר. כאן המרצה או הפרזנטור כבר לא יהיו מושא המסר המרכזי של הסרטון, אלא נרצה דווקא להמחיש תהליכים, פעולות, מוצרים, מערכות ואפילו חוויה מסוימת. בדרך כלל סרטונים אלו ישולבו עם קריינות מנחה, ויתבססו על רצף הדרכתי מוגדר וברור.
  3. סרטוני המחזה – Story fiction – סרטונים אלו עלילתיים, מתבססים על סיפור, תרחיש או סיטואציה מסויימת. כאן כבר נרצה לשלב אלמנטים מעולם הקולנוע – דיאלוגים, קונפליקטים, סצינות משחק וכדומה. סרטונים אלו מצוינים ליצירת חיבור והזדהות של הלומד, יצירת רגש והפעלת שיקול דעת. לא מעט מחקרים מעידים כי סגנון זה של סרטונים הוא הקליט והזכיר ביותר.

אם נסכם, הפתרון ההדרכתי האידיאלי הוא ללא ספק תמהיל המשלב את שלוש משפחות הסרטונים שהצגנו כאן – גם ברמת על וגם ברמת היחידה הבודדת.