מרכז הידע

לדעתכם אפשר להעביר מרצה מעולה גם בוידאו?

ד"ר ערן גל

ערן גל מרצה בפני מרצים במכללת אורט בראודה

לדעתכם אפשר להעביר מרצה מעולה גם בוידאו?

אחת הסצנות הקלאסיות של הוראה אקדמית בקולנוע היא ההרצאה של ברברה סטרייסנד (כן, הייתה לה גם קריירת משחק עשירה) מהסרט “שתי פנים למראה”. בסצנה, הבמאי והצלם צריכים להעביר חווית הרצאה מושלמת באולם הרצאות מלא מפה לפה.
זווית הצילום עוברת בין זווית הסטודנט, למרצה, לזווית רחבה של כל ההתרחשות. במוקד מרצה מדהימה, אלופה ב- Storytelling, ספרות קלאסית (נושא השיעור) ואפילו מכירה בעל-פה את שמות כל 400 ומשהו הסטודנטים בחדר (ממש…). כשצופים בסצנה, מרגישים כי החוויה הקולנועית לא נופלת מחוויית ההרצאה עצמה. היא סוחפת ועושה חשק להמשיך להקשיב, למרות שלא נרשמנו לקורס ספרות.

כשרוצים ליישם בפועל וידאו בלמידה אנחנו עומדים לפעמים מול מרצה מדהים\ה, וצריכים לחשוב איך נשחזר את החוויה המתרחשת פנים אל פנים – בוידאו, ממש כמו הבמאי בסרט הנוכחי.
במקרים אחרים לא קיימת מעטפת Storytelling, הומור, חדות או בהירות, מכל מיני סיבות (תוכן, אופי לימוד, קהל יעד, הרגלי הוראה ואחרים). במקרים אלו, המעבר לוידאו הינו הזדמנות מעולה להוסיף שכבות סיפור והמחשה שמעצימות את חווית הלומד המקורית.

כך או כך, וידאו יכול להוות גשר משמעותי לכול חווית למידה שנרצה לייצר. החשש שאם המעבר לוידאו אנחנו מתרחקים מחוויה אותנטית לא מדויק. מחקרים (גם בארץ) מראים שהסטודנטים מעריכים וידאו איכותי, וחווים למידה אפקטיבית במקרים אלו.
בסופו של דבר, החוויה היא תלות של רמת ההפקה.